Kibernetika hőskora 2.0


A Vadász Pál Kiállítóteremben 2013-ban nyílt meg a „Kibernetika hőskora – avagy volt élet a PC” előtt című időszaki vándorkiállítás, amelyet a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum osztályvezető muzeológusa, Képes Gábor álmodott meg. Egyik népszerű interaktív eleme a Muszka Dániel által épített robot katicabogár, ami képes volt fény és hangjelzéseket követni. Ennek kapcsán került látóterünkbe a Túrkevén Simon László által épített „kibernetikus teknősbéka”, ami hasonló elven működött és alkotója 1967-ben Mikola Sándor díjat kapott érte. Akkoriban a TV híradó és a folyóiratok is hírt adtak róla, de közel fél évszázaddal később már nem volt egyszerű a nyomába eredni. 2013-ban több szemtanúval beszéltünk, akik felvételeket készítettek róla és a megvalósításában is segédkezetek valamilyen formában, de sajnos ennél közelebb nem jutottunk hozzá.

Több mint tíz évvel később, 2024 tavaszán nyílt meg a „School-Computer – a digitális kultúra megjelenése a közoktatásban” című kiállítás ismét Képes Gábor rendezésében, aki időközben a Neumann János Számítógéptudományi Társaság ügyvezető igazgatója lett. Vele vette fel a kapcsolatot a tárlatról értesülve Simon Gabriella – Simon László lánya –, aki felajánlotta a teknősbékát az Informatika Történeti Múzeum számára. A túrkevei nagyközönség számára a teknős a „Kibernetika hőskora 2.0” című kiállításon lesz bemutatva. A tárlat ott veszi fel a fonalat, ahol az első kiállítás véget ért. A robotika, kibernetika és a modern informatika fejlődését mutatja be az 1960-as évektől kezdve. Számolóeszközöket, korai mechanikus és elektronikus számológépeket, adathordozókat, dokumentumokat és a témához köthető egyéb műtárgyakat fog bemutatni a helyreállított kezdetleges tanulásra képes állatmodellek mellett. Utóbbiak a kiállítás interaktív részei lesznek, akárcsak a mechanikus számológépek, amelyek használata kipróbálható lesz.

A tárlat a helyszínen nem bemutatható tárgyakat, berendezéseket QR kódos tárlatvezető rendszer segítségével virtuálisan jeleníti meg. Ilyen módon kerülnek bemutatásra az egykori adatfeldolgozó és számítóközpontok, valamint a teremnyi méretű Neumann elvű korai számítógépek is. A kiállítás kiemelt célja, hogy a tárgyi anyag bemutatása mellett emléket állítson a kibernetika és az informatika hazai úttörőinek is.